Etusivu Foorumit HEDELMÖITYSHOIDOT Spontaanisti raskaaksi kesken hoidon

Luet parhaimillaan 1 vastausketjua
  • Julkaisija
    Artikkelit
    • #42604
      Nimetön
      Ei-aktiivinen

      Hei,
      Tiedustelin onko kukaan tullut hoitojen ohessa spontaanista raskaaksi?
      Näin kävi meille, kun 3 ivf jälkeen tammikuussa teinkin pos. testin. Edellisestä hoidosta oli about 6 kk.
      Noh, se ilo ei kestänyt kuin 1,5 kk, kun yksityisen varhaisultrassa selvisi, että kasvu on pysähtynyt viikolle 6+5, eli keskeytynyt keskenmeno.
      On tämäkin hämmentävää, ja surullista, enpä tienny, että keskenmenokin voi ”epäonnistus” 🙁
      nyt odottelen uusia tutkimuksia ja jatkotoimenpiteitä

    • #43598
      Nimetön
      Ei-aktiivinen

      Mä olen kuullut yhdeltä hyvää tarkoittavalta läheiseltä täti-ihmiseltä yhden tällaisen tarinan. Heidän piti keskeyttää hoidot, kun hän loukkasi kätensä tai jalkansa tai jotain, eikä lääkkeitä voinut ottaa samanaikaisesti, joku sellainen syy siihen oli. Kuulin tämän tarinan heti ensimmäiseksi, kun kerroin hänelle meidän hoitoonhakeutumisesta. Yritti kaiketi lohduttaa meitä kertomalla tämän oman tarinansa. Tuntuu, että aika paljon kaikki yrittää lohduttaa kertomalla jostain tutun tutusta tai kummin kaimasta, joka tuli sit kuitenkin omin nokkinensa raskaaksi vaikka oli jo hoitojen piirissä ja kaikkea. ”Et eihän se tarkota ettei vois silti onnistua, vai mitä?” Jep, anteeksi etten hihku riemusta.

      Itse en ole kertaakaan ollut raskaana ja jos joskus saan plussan raskaustestistä, varmaan uskon sen todeksi sitten vasta kun se menee ekana syksynä kouluun. Niin paljon näitä tarinoita kuulee.

Luet parhaimillaan 1 vastausketjua
  • Alueelle ‘HEDELMÖITYSHOIDOT’ ei voi kirjoittaa uusia aiheita eikä vastauksia olemassaoleviin aiheisiin.